GROENLAND – In de ban van de stilte

GROENLAND – In de ban van de stilte
 Fotograaf, filmmaker en avonturier Jolanda Linschooten neemt je mee naar de verstilling van de Groenlandse natuur. Per kajak, op ski’s en met een hondenslede trekt ze door het land van de Inuit. Dit is geen lezing over prestaties maar een zoektocht naar stilte in een tijd vol toenemend lawaai.

 

TOURNEE 2025:

Jolanda ontving diverse internationale onderscheidingen met delen van deze lezing:

  • met haar film over de kajakreis in noordoost Groenland won zij het Canadese Waterwalker Film Festival (categorie seakayaking) in 2023.
  • de (korte) lezing over Ittoqqortoormiit ontving de prijs voor de beste fotografie én de 2e prijs voor de beste-lezing op het Oostenrijkse El Mundo Festival in 2024.

Je kunt deze lezing ook boeken voor je vereniging / bedrijf of anderszins. Stuur Jolanda een email: info@jolandalinschooten.nl.

KORTE INHOUD:

Een ski-expeditie over de Groenlandse ijskap werd voor de Nederlandse avonturier Jolanda Linschooten het begin van een levenslange fascinatie voor de arctische wildernis van Groenland. Van de Inuit leerde ze te reizen zonder haast, per kajak en per hondenslede. Maar de bevroren stilte van min veertig, het kamperen tussen ijsberen, vechtende sledehonden en een tsunami worden haar bijna fataal. Je thuisvoelen in die extreme wereld lijkt een onmogelijke droom.

MEER LEZEN:

Als eerste Nederlandse doorkruist Jolanda samen met haar man Frank de ijskap van Groenland. De 40 dagen durende ski-expeditie van 600 kilometer vraagt niet alleen fysiek het uiterste, maar blijkt vooral mentaal een enorme uitdaging. Toch blijft het de vraag of dit de mooiste manier is om te reizen. Als iemand die, zoals de Inuit zeggen, door het land raast zonder iets te zien, zonder verbinding te zoeken met de dieren, met de natuur.

Daarom keert Jolanda terug. Op zoek naar ‘qarrtsiluni’, de natuurstilte die volgens de Inuit leidt tot een veel diepere verbondenheid. In de loop van vele jaren leert Jolanda met de authentieke middelen van de Inuit, de kajak en de hondenslee, door de wildernis te reizen.

Volgende expedities voeren Jolanda op ski’s door de duistere poolnacht en per kajak door fjorden in het noordoosten en langs de onherbergzame kusten van het zuidwesten. Kamperend tussen loerende ijsberen en geteisterd door stormen en een tsunami, blijkt de marge tussen genieten en levensgevaar vaak flinterdun.

Tijdens de ultieme tocht, met een eigen span honden per Groenlandse slede over het zee-ijs bij Ittoqqortoormiit in het noordoosten, maken vechtende honden en aanhoudende temperaturen van minus 35 het leven niet eenvoudig.

Maar wie had gezegd dat thuisvoelen in de arctische wildernis eenvoudig zou zijn?

Fotoboek Groenland-In de ban van de stilte: verscheen september 2025

Bestel het fotoboek & haal op tijdens lezing

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Laat een reactie achter

Velden met een * zijn verplicht